Mija tydzień, dwa, miesiąc, a potem kolejny, odkąd jesteś na przymusowym wypoczynku z powodu kontuzji. W zasadzie czujesz się dobrze i chcesz jak najszybciej wrócić do ćwiczeń. Fizjoterapeuta jednak ostrzega, że to jeszcze nie czas i najpierw trzeba wzmocnić mięśnie i stawy? No właśnie, kiedy po kontuzji można bezpiecznie wrócić do sportu?

Dlaczego szybki powrót to za szybko?

Kontuzja, niezależnie od jej przyczyny, na zawsze zmienia jakość uszkodzonych struktur, a raz uszkodzona tkanka już nigdy nie będzie tak wytrzymała jak pierwotnie. Dzięki odpowiednim działaniom fizjoterapeutycznym,  można przywrócić funkcje uszkodzonym strukturom i wzmocnić je na tyle, by nie doszło do ponownej kontuzji.

Zbyt wczesny powrót do aktywności fizycznej na intensywnym poziomie, może prowadzić do urazów wtórnych i kompensacji, czyli wyrobienia nawyku nazywanego ruchem zastępczym. Urazy wtórne mogą zdarzać się przede wszystkim wówczas, gdy tkanka nie jest odpowiednio wyleczona i wzmocniona. Zbyt gwałtowny ruch i zbyt duże obciążenia mogą spowodować ponowną kontuzję.

Zapisz się na test Back in Action!

Długo trwająca kompensacja ruchu prowadzi do zmiany biomechaniki ruchu, utrwalania nieprawidłowych wzorców oraz lokalnej i globalnej patologii. Ta z kolei prowadzi do pogłębienia się lub ponowienia kontuzji.

Nieprawidłowo zrastająca się tkanka, niemająca czasu na regenerację, goi się źle. Jej włókna wytwarzane są w sposób chaotyczny i powstaje słabej jakości blizna wewnętrzna, ograniczająca zakres ruchu. A to niejedyne negatywne skutki braku rehabilitacji po urazie lub zbyt wczesnego wdrożenia obciążającego treningu.

Kiedy można bezpiecznie wrócić do sportu?

Czas ten jest zależny od wielu zmiennych, takich jak: rodzaj urazu, prawidłowa rehabilitacja czy zdolności organizmu do regeneracji. Z reguły wynosi od 3 do 12 tygodni. Najlepiej, gdy zadecyduje o tym fizjoterapeuta – to on jest w stanie określić, z jaką szybkością goi się uraz oraz jak organizm radzi sobie z obciążeniami. Jeżeli jednak nie masz kogoś takiego, możesz skorzystać z testów Back in action , które zostały stworzone właśnie z myślą o tym, by łatwo określić, czy możesz już wrócić do uprawiania sportu po kontuzji. Dzięki testowi siły, równowagi, prędkości i zwinności przewidzisz czas bezpiecznego powrotu do ćwiczeń i zminimalizujesz ryzyko wystąpienia ponownego urazu.