Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACL (łac. ligamentum cruciatum anterius) jest poważną kontuzją powodującą niestabilność stawu kolanowego. Zerwanie ACL zdarza się najczęściej aktywnym fizycznie osobom w wieku 25-35 lat i w przeważającej większości związane jest z uprawianiem sportu.
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest skuteczną techniką operacyjną zapewniającą przywrócenie sprawności stawu kolanowego.
To, kiedy rekonstrukcja ACL jest konieczna, zależy od wyników badań, stanu pacjenta i decyzji ortopedy – jedni zalecają bezwzględnie rekonstrukcję ACL, inni – przy braku niestabilności stawu kolanowego – skłaniają się do zachowawczego sposobu leczenia.
Aby ustalić, czy rekonstrukcja ACL jest wymagana, konieczna będzie odpowiedź na kilka pytań:
- Jak mocno uszkodzone jest więzadło?
Jeżeli uszkodzenie jest niepełne, czyli więzadło jest naderwane i nie ma objawów niestabilności, leczenie operacyjne nie jest konieczne. Warto dać organizmowi czas na regenerację, gdyż takie dysfunkcje dobrze poddają się rehabilitacji. Przy pełnym zerwaniu ACL rekonstrukcja bywa wymagana, ale należy zdać się na opinię lekarza, bo w niektórych przypadkach kolano można leczyć zachowawczo.
- Czy odczuwasz niestabilność kolana?
Przy urazie więzadła nie zawsze występuje niestabilność. To nie samo zerwanie ACL jest wskazaniem do operacji, a właśnie niestabilność kolana. Operacja będzie konieczna, jeżeli odczuwasz, że kolano „ucieka” podczas chodzenia i innych mało wymagających czynności. Jeżeli nie, wykonaj test Back in action, który odpowie Ci na pytanie, czy uraz kolana ma wpływ na aktywność fizyczną.
- Czy podczas kontuzji zostały uszkodzone inne struktury?
Poważny uraz, przy którym uszkodzeniu uległy również inne więzadła oraz łąkotki, kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.
- Czy uprawiasz wymagające sporty?
Rekonstrukcja zerwanego ACL, nawet bez objawów niestabilności, jest niezbędna zwłaszcza u osób uprawiających sporty. Więzadło to utrzymuje kolano w prawidłowej pozycji, a jego brak znacznie zwiększa szansę na ponowny uraz. Sportowcy zawodowi i amatorzy uprawiający aktywności obciążające kolana, powinni zdecydować się na rekonstrukcję ACL.