Wczesne rozpoczęcie treningu i powrót do sportowej aktywności po kontuzji może skończyć się pogłębieniem urazu, jego ponowieniem lub negatywnymi zmianami zwyrodnieniowymi, które ujawnią się dopiero po wielu latach.
Zawodowi sportowcy mają zapewnioną opiekę fizjoterapeutów dbających o ich powrót do zdrowia. Amatorzy i pasjonaci muszą jednak sami zadbać o ten element.
Dlaczego prawidłowa fizjoterapia jest tak ważna?
Organizm ma niesamowitą zdolność do regeneracji. Niestety, bez rehabilitacji, obejmującej szeroki zakres odpowiednio dobranych metod fizjoterapeutycznych (fizykoterapia, masaż leczniczy, kinezyterapia), odzyskanie pełnej sprawności zajmie dużo czasu albo nie nastąpi nigdy. Tkanki się zregenerują, ale powrót ruchomości w stawach, siły mięśniowej i wcześniejszej kondycji może być niemożliwy. Fizjoterapia jest szczególnie ważna w przypadku dużych urazów, w których przebiegu doszło do naruszenia struktur narządu ruchu – zerwania ścięgien, naderwania mięśni i przyczepów mięśniowych, złamania kości, zwichnięcia i skręcenia stawów itd.
Przeczytaj też: Jakie są częste kontuzje sportowe?
Założeniem fizjoterapii sportowej jest przywrócenie funkcji narządu ruchu oraz pozostałych funkcji utraconych w wyniku urazu, których natura zależy od mechanizmu kontuzji. Do innych, istotnych celów zalicza się: skrócenie czasu powrotu do zdrowia, ograniczenie uszkodzeń i późnych następstw urazu spowodowanych obrzękiem tkanek, zmianami zwyrodnieniowymi czy nieprawidłowo gojącymi się elementami ruchomymi. Przedwczesny powrót do aktywności fizycznej bez uprzedniego przygotowania jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. O tym, czy to już czas, przekonasz się dzięki zestawowi testów Back in action.
Czy podstawowa rehabilitacja wystarczy?
Niestety podstawowe zabiegi refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia obejmują jedynie ograniczony zakres działań i są niewystarczające do osiągnięcia optymalnych rezultatów. Sportowcom polecane są indywidualne ćwiczenia z dobrym fizjoterapeutą, specjalizującym się w rehabilitacji sportowej.