Aktywny styl życia to jeden z czynników pozytywnie wpływających na zdrowie osób starszych. Osoby w wieku 50+ zatem nie tylko mogą, ale i powinny, podejmować aktywność ruchową odpowiednio dopasowaną do obecnego stanu zdrowia, preferencji oraz dotychczasowej ilości ćwiczeń.

 Korzyści wynikające z aktywności fizycznej

Wysiłek fizyczny podjęty w każdym wieku niesie za sobą korzyści zdrowotne, natomiast niedobór ruchu może prowadzić do przyspieszenia procesów starzenia się. Regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu krążenia, które są najczęstszą przyczyną zgonów osób w dojrzałym wieku. Dzięki gimnastyce układ ruchu staje się bardziej stabilny i wytrzymały, a koordynacja ruchów i równowaga – zwiększone. Poprawie ulega również wysycenie kości związkami mineralnymi, co zapobiega rozwojowi osteoporozy i minimalizuje ryzyko złamań. Nie należy zapominać również o spadku masy ciała i poprawie wyglądu sylwetki, które pojawiają się przy systematycznych ćwiczeniach. Badania wskazują, że aktywność fizyczna znacząco poprawia też samopoczucie, wzmaga procesy zapamiętywania oraz poprawia odporność organizmu.

Najpierw zadbaj o zdrowie

Szybka męczliwość, bóle stawów, zadyszka to dowody na to, że podjęcie wysiłku fizycznego u osób dojrzałych wiąże się z obciążeniem nie zawsze wzorcowo już funkcjonującego organizmu. Przed rozpoczęciem uprawiania sportu warto upewnić się, czy jesteśmy w odpowiedniej kondycji i czy nie ma medycznych przeciwwskazań do podjęcia aktywności fizycznej. Wizyta lekarska, poszerzona o szereg badań, powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Należy skontrolować wyniki badań krwi, wykonać EKG i inne badania wg wskazań lekarza. Warto dokładniej przyjrzeć się narządowi ruchu, zwłaszcza jeśli dokuczają nam bóle zwyrodnieniowe lub w przeszłości przebyliśmy jakiś uraz. Aby przekonać się, czy stawy są gotowe na obciążenie wysiłkiem, wystarczy poddać się testom sprawnościowym. Popularnym ostatnio sposobem jest program Back in Action, który jest skierowany do pacjentów cierpiących z powodu uszkodzeń stawów kolanowych. Jest to seria prostych ćwiczeń, na podstawie których oceniana jest kondycja elementów stawu i bezpieczeństwo uprawiania sportu. To niezwykle ważne, ponieważ nadwyrężenie uszkodzonego już stawu może nieść za sobą poważne konsekwencje i na długi czas uniemożliwić ćwiczenie.

Zapisz się na test Back in Action!

Bezpieczny start

Aby czerpać z treningu satysfakcję, powinien on być dobrze dopasowany. Rozpoczynając przygodę ze sportem, warto skorzystać z porady profesjonalisty, który doradzi, jaki rodzaj ćwiczeń jest najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny oraz pomoże ustalić intensywność treningów i czas ich trwania. Najważniejsza jest systematyczność i stopniowe zwiększanie wysiłku. Zbyt duże przeciążenie niewytrenowanego organizmu może skutkować kontuzjami, a te niechęcią do kontynuowania aktywności fizycznej. Nie należy zapominać także o rozgrzewce i rozciąganiu – te elementy powinny towarzyszyć każdemu treningowi. Pozwalają one dobrze przygotować ciało do wysiłku i zapewniają lepszą regenerację. Pamiętajmy, aby zadbać o odpowiednio długie przerwy między treningami – to podczas nich nabieramy siły i motywacji do podejmowania kolejnych wyzwań.

Jogging, rower, fitness – co wybrać?

Przy wyborze dyscypliny sportu najlepiej kierować się własnymi preferencjami i zdecydować się na takie aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Jeśli chodzi o aspekty zdrowotne, najlepsze dla kondycji osoby dojrzałej jest łączenie treningów cardio (poprawiających wydolność) i ćwiczeń siłowych (przynajmniej raz w tygodniu). Przykładami ćwiczeń wydolnościowych są spacery tempem marszowym, jazda na rowerze, nordic walking (najlepiej na świeżym powietrzu) czy pływanie. Bieganie to aktywność dla osób trenujących od dłuższego czasu, ponieważ na początku może powodować zbyt duże obciążenia stawów. O wzmacnianie mięśni zadbamy, wykonując proste ćwiczenia z ciężarkami, ale także programy ćwiczeń tai-chi, pilatesu czy jogi. Wpłyną one również pozytywnie na koordynację ruchową i prawidłową postawę ciała.

Dla tych osób, którym ciężko jest samodzielnie zmotywować się do ćwiczeń, dobrym rozwiązaniem mogą być treningi grupowe. Siłownie, kluby fitness czy pływalnie dysponują obecnie szeroką gamą programów, z których osoba w każdym wieku wybierze coś odpowiedniego dla siebie.